Kieliszek do wina butelki - Wybierz najlepszy kieliszek do butelki wina

Kieliszek do wina butelki - Wybierz najlepszy kieliszek do butelki wina
Autor Aureliusz Krupa
Aureliusz Krupa11.12.2023 | 5 min.

Kieliszek do Wina do Butelki powinien być dobrany do rodzaju trunku, jaki się nalewa. Wino czerwone wymaga innego kształtu niż białe, a musujące - jeszcze innego. Wybór odpowiedniego kieliszka podkreśli walory smakowe trunku i zapewni satysfakcję z picia.

Kluczowe wnioski:
 • Kieliszek do czerwonego wytrawnego powinien mieć szeroką czaszę, by uwolnić aromaty.
 • Do białego lepiej sprawdzi się wąski kieliszek o prostym kształcie, skupiający aromaty.
 • Musujące wymaga wysokiego kieliszka o cienkich ściankach, by podkreślić orzeźwienie.
 • Kieliszek do półwytrawnego może mieć kształt tulipana, zatrzymujący więcej słodyczy.
 • Nóżka kieliszka powinna być smukła i wystarczająco stabilna.

Jaki kieliszek do wina butelkowego wybrać

Wybierając kieliszek do wina butelkowego, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim rodzaj wina - czerwone, białe czy musujące. Każde z nich wymaga nieco innego kształtu naczynia.

Kieliszek do czerwonego wina powinien mieć szeroką czaszę, która pozwoli maksymalnie uwolnić aromaty. Z kolei białe wino lepiej sprawdzi się w wąskim kieliszku o prostym kształcie, który skupia aromaty.

Musujące trunki wymagają wysokiego kieliszka o cienkich ściankach. Taki kształt podkreśla orzeźwiający charakter musujących win.

Materiał, z którego wykonany jest kieliszek

Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonany został kieliszek. Najpopularniejsze to szkło i kryształ. Szkło jest trwalsze i tańsze, ale kryształ lepiej uwypukla kolor trunku.

Dobrze sprawdzają się także kieliszki ze szkła kryształowego łączące zalety obu materiałów. Są eleganckie jak kryształ, a trwałe jak zwykłe szkło.

Kieliszek do czerwonego wytrawnego wina butelkowego

Kieliszek do czerwonego wytrawnego wina powinien mieć szeroką, rozszerzającą się ku górze czaszę. Umożliwia to maksymalne uwolnienie bogatego bukietu aromatów tych win.

Zalecana pojemność to 440-590 ml. Im mocniejsze i bardziej złożone wino, tym pojemniejszy kieliszek. Pozwoli to na odkrycie nuty smakowej trunku.

Kształt kieliszka Szeroka czasza
Zalecana pojemność 440-590 ml
Zalety Maksymalnie uwypukla aromaty

Kieliszek z szeroką czaszą idealnie sprawdzi się do czerwonych wytrawnych win butelkowych, uwalniając ich intensywne aromaty i podkreślając złożoność smaku.

Kieliszek do białego wytrawnego lub półwytrawnego

Inaczej prezentuje się kieliszek odpowiedni do wytrawnych białych win i win półwytrawnych.

Powinien mieć wąski, wyższy kształt. Dzięki smuklejszej budowie, nie traci się tak łatwo aromatu delikatnych białych winogron.

Pojemność takiego kieliszka to zazwyczaj 360-510 ml. Im bardziej wytrawne wino, tym mniejsza pojemność jest wskazana.

Jak dobrać kieliszek do wina półwytrawnego

W przypadku win półwytrawnych, aromat nie jest tak ulotny. Dlatego kieliszek może mieć pojemność ok. 510 ml. Często ma kształt lekko rozszerzającego się ku górze tulipana. Dzięki temu, zatrzymuje nieco więcej słodyczy charakterystycznej dla tych win.

Kieliszek do czerwonego półwytrawnego wina butelkowego

Kieliszek do wina butelki - Wybierz najlepszy kieliszek do butelki wina
Najlepszym wyborem będzie kieliszek o pojemności ok. 510 ml w kształcie rozszerzającego się ku górze tulipana.

Taki kształt sprawi, że kieliszek zatrzyma nieco więcej słodyczy właściwej dla półwytrawnych czerwonych win. Jednocześnie, dzięki nieco większej pojemności, uwolni bogactwo aromatów tych trunków.

Alternatywnie można wybrać klasyczny kieliszek bordeaux. Te są nieco węższe, za to mają długą stopkę, która dobrze wpływa na odbiór koloru i smaku.

Nóżka powinna być zawsze odpowiednio smukła i stabilna, by można było swobodnie obracać kieliszkiem. Jest to istotne podczas degustacji wina.

Wybierz kieliszek do wina musującego z butelki

Wina musujące z butelki wymagają wysokich, wąskich kieliszków o cienkich ściankach. Ich kształt podkreśla orzeźwiający charakter tych win.

Dodatkowo, długa nóżka pozwala na lepszy chwyt w trakcie picia. To ważne, gdyż musujące wina serwujemy bardzo schłodzone. Wysmukła budowa wpływa także na doznania wizualne i wrażenie elegancji.

Pojemność takiego kieliszka wynosi ok. 150 ml. Niezbędne są cienkie ścianki, by jak najlepiej oddać musujący charakter tych win.

 • wysoki, wąski kształt
 • cienkie ścianki
 • długa, smukła nóżka
 • pojemność ok. 150 ml

Jaki kształt kieliszka do wina butelkowego

Jak widać, kształt kieliszka do wina zależy przede wszystkim od rodzaju trunku:

 • Szeroka czasza - czerwone wytrawne
 • Wąski, wysoki - białe wytrawne
 • Kształt tulipana - półwytrawne
 • Wysoki, wąski, cienkie ścianki - musujące

We wszystkich rodzajach kieliszków do win butelkowych nóżka powinna być odpowiednio smukła i stabilna.

Materiał również odgrywa dużą rolę - najlepsze są kieliszki szklane lub kryształowe. Szkło kryształowe łączy zalety obu.

Mając to na uwadze, bez trudu wybierzesz najlepszy kieliszek do twojego ulubionego wina butelkowego!

Podsumowanie

Wybierając odpowiedni kieliszek do wina butelkowego, kluczowe jest dostosowanie jego kształtu i pojemności do rodzaju trunku. Inaczej pić będziemy czerwone wytrawne, inaczej białe wytrawne, a jeszcze inaczej musujące.

Kieliszki do czerwonych win wytrawnych powinny mieć szeroką czaszę, aby jak najpełniej oddać bogactwo aromatów. Z kolei białym winom wytrawnym odpowiadają smuklejsze, węższe kieliszki, które skupiają delikatne aromaty.

Wina musujące z butelki podaje się w wysokich, wąskich kieliszkach o cienkich ściankach, które podkreślają orzeźwiający charakter tych trunków. Jeszcze inaczej sprawa wygląda przy półwytrawnych winach, gdzie stosujemy pojemniejsze kieliszki w kształcie tulipanów.

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoli Ci wybrać najlepszy kieliszek do twojego ulubionego wina butelkowego. Bo z odpowiednim naczyniem, picie tego trunku to sama przyjemność!

Najczęściej zadawane pytania

Do czerwonych win wytrawnych polecamy kieliszki o szerokiej, rozszerzającej się ku górze czaszy. Ich pojemność powinna wynosić 440-590 ml. Taki kształt pozwala na pełne uwolnienie bogatego bukietu aromatów.

Białym winom wytrawnym najlepiej smakują w wąskich, wyższych kieliszkach o pojemności 360-510 ml. Ich kształt pomaga zatrzymać delikatne aromaty, które łatwo ulatują z takich win.

Do win półwytrawnych polecamy tulipanowate kieliszki o pojemności ok. 510 ml. Ich rozszerzający się ku górze kształt sprawia, że zatrzymują one nieco więcej słodyczy, typowej dla tych win.

Musujące wina podaje się w wysokich, wąskich kieliszkach o cienkich ściankach i pojemności ok. 150 ml. Ich kształt podkreśla musujący charakter tych win, a cienkie ścianki pozwalają go maksymalnie oddać.

Do win polecamy przede wszystkim kieliszki ze szkła kryształowego. Łączą one elegancję i trwałość zwykłego szkła z lepszym podkreśleniem koloru, jak w przypadku kryształu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Tanie Nieruchomości we Włoszech - Domy i Mieszkania na Sprzedaż
 2. Fajne Napisy na Bluzkę i Inne Modne Inspiracje
 3. Przepisy z Niskim Indeksem Glikemicznym - Dania na Obiad i Śniadanie
 4. Projekt Domek Brda - Nowoczesna i Funkcjonalna
 5. Drink z wermuth - najlepsze przepisy i porady
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Aureliusz Krupa
Aureliusz Krupa

Jestem dziennikarzem muzycznym. Recenzuję nowości płytowe, relacjonuję koncerty i festiwale. Przeprowadzam wywiady z artystami. Dzielę się rekomendacjami ciekawych albumów i zespołów wartych odkrycia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły