Kultowe teksty z polskich filmów - Najlepsze cytaty i dialogi

Kultowe teksty z polskich filmów - Najlepsze cytaty i dialogi
Autor Gracjan Szymański
Gracjan Szymański11.12.2023 | 6 min.

Kultowe teksty z polskich filmów na stałe wpisały się do kanonu polskiej kultury. Niezapomniane dialogi i cytaty, które do dziś powtarzamy, pochodzą z produkcji takich twórców jak Bareja, Machulski czy Kondratiuk. Są nieodłączną częścią naszego języka, komentują rzeczywistość i bawią kolejne pokolenia Polaków. W tym artykule przypominamy najzabawniejsze i najbardziej kultowe teksty z rodzimych filmów, które na zawsze zapadły w pamięć widzów.

Kluczowe wnioski:
 • Kultowe teksty z polskich filmów są nieodłączną częścią polskiej kultury
 • Pochodzą głównie z komedii Barei, Machulskiego i innych znanych twórców
 • Do dziś są chętnie cytowane i rozpoznawalne dla Polaków
 • Komentują polską rzeczywistość i bawią kolejne pokolenia
 • W artykule zebraliśmy najpopularniejsze cytaty z rodzimych produkcji

Najsłynniejsze cytaty z polskich filmów

Polskie kino ma w swoim dorobku wiele kultowych filmów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kultury. Produkcjom takim jak "Miś", "Kingsajz" czy "Poszukiwany, poszukiwana" towarzyszą kultowe teksty z polskich filmów, które do dziś są powszechnie cytowane i rozpoznawalne.

Poniższe cytaty pochodzą z arcydzieł polskiej komedii lat 70. i 80., których twórcami byli m.in. Sylwester Chęciński, Stanisław Bareja oraz Juliusz Machulski. To właśnie ich genialne dialogi i kwestie bohaterów na zawsze wpisały się do języka polskiego.

Najpopularniejsze cytaty z komedii Stanisława Barei

Bezsprzecznie najwięcej kultowych cytatów dostarczyły nam genialne komedie Stanisława Barei. Jego filmy takie jak "Miś", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Rozmowy kontrolowane" to istna skarbnica najśmieszniejszych tekstów z polskich komedii.

Do dziś z humorem i nutką nostalgii powtarzamy słynne dialogi Rysia z "Misiu" o interesach i pysznej zupie, dyskusje o bigosie z "Poszukiwanego, poszukiwanej" czy też szczere wyznania amantów z "Rozmów kontrolowanych".

Film Popularne cytaty
Miś "A teraz troszeczkę kultury"
Poszukiwany, poszukiwana "Nie ma to jak bigosik z flaszeczką"

Kultowe dialogi z najlepszych polskich komedii

Oprócz genialnych filmów Barei, w polskim kinie powstało oczywiście wiele innych świetnych komedii z kultowymi tekstami z polskich filmów. Wśród nich znalazły się m.in. takie produkcje, jak:

 • "Nie lubię poniedziałku" z sentencjonalnym "Pierdzi po oczach"
 • "Sami swoi", a w nim słynne "Jak się nazywasz, dziewczyno?"

Równie dobrze w pamięć widzów zapadły teksty z filmów Juliusza Machulskiego. Przede wszystkim komedia "Kiler", która obfituje w zabawne, a zarazem porzekadłowe cytaty jak "jesteś człowiekiem sukcesu" czy "niedowiarek".

Z kolei w kasowym hicie "Kingsajz" nie sposób zapomnieć o kwestii Ratka, który widząc zakorkowaną drogę stwierdza: "U nas to jeszcze nic, ale w Polsce musi być tragedia".

Pamiętne sceny z innych gatunków

Polskie filmy cytaty pochodzą oczywiście nie tylko z komedii. Równie dobrze utkwiły w pamięci widzów dramatyczne sceny z filmów Barei ("Zmienna pogoda"), Wajdy ("Wesele", "Człowiek z marmuru"), Kieślowskiego ("Bez końca") i wielu innych wybitnych polskich reżyserów.

Do ikonicznych należą momenty takie jak:

 • Monolog Stawskiego z "Człowieka z marmuru"
 • "Jak się pan nazywa?" z "Wesela"
 • Scena z głową konika w "Bez końca"
Polskie kino ma w swoim dorobku setki znakomitych filmów, których sceny, kwestie i dialogi na zawsze zapisały się w historii. Dostarczyły widzom wielu powiedzonek, które do dziś funkcjonują w potocznym języku.

Teksty z filmów Barei i Machulskiego

Bezapelacyjnie najwięcej najbardziej kultowych tekstów z polskich filmów pochodzi z produkcji dwóch wybitnych reżyserów - Stanisława Barei i Juliusza Machulskiego. Filmy obu twórców to istne skarbnice genialnych, porzekadłowych cytatów.

Bareja tworzył w latach 60., 70. i 80., Machulski zaś kontynuował jego tradycję w kolejnej dekadzie. Obaj stworzyli galerię wyrazistych, absurdalnych i komicznych postaci, które zapisały się w historii rodzimej kinematografii.

Wśród najpopularniejszych bohaterów Barei, którzy dostarczyli masę kultowych cytatów, znaleźli się m.in.:

 • Rysio z "Misiu"
 • Zenek z "Poszukiwanego, poszukiwanej"
 • Paździoch i Malinowski z "Rozmów kontrolowanych"

Z kolei ikoniczne postaci stworzone przez Machulskiego, to:

 • Tytułowy "Kiler"
 • Rajfur Vel Kapitan z "Kingsajzu"

Cyganie, złodzieje i inne kultowe postaci

Kultowe teksty z polskich filmów - Najlepsze cytaty i dialogi

Ostatnią grupą, która dostarczyła polskiemu kinu masę kultowych tekstów, byli oczywiście cyganie oraz przedstawiciele półświatka - złodzieje, oszuści i inni przestępcy.

W swoich filmach chętnie sięgali po nich zarówno Bareja ("Nie ma róży bez ognia"), jak i Machulski ("Kiler"). Kolorowe postaci ze świata przestępczości pozwalały stworzyć im galerię barwnych charakterów o specyficznym slangu i sposobie bycia.

Wśród tych postaci znalazły się m.in.:

 • Cygan Matras z "Poszukiwanego, poszukiwanej"
 • Bercik vel Nurek z "Kilera"
 • Wielu drobnych złodziejaszków i oszustów

Dostarczyli oni polszczyźnie wielu kolokwializmów, przekleństw i innego rodzaju slangowych określeń. Niektóre funkcjonują w potocznym języku aż do dzisiaj.

Podsumowanie

W niniejszym artykule zebraliśmy najsłynniejsze i najbardziej kultowe teksty z polskich filmów, które na stałe wpisały się do kanonu rodzimej kinematografii i kultury. Przywołaliśmy m.in. najśmieszniejsze teksty z polskich komedii - genialne cytaty z dzieł Barei i Machulskiego, które do dziś są powszechnie rozpoznawalne i cytowane.

Przypomnieliśmy również ponadczasowe polskie filmy cytaty z takich produkcji jak "Sami swoi", "Nie lubię poniedziałku", "Kingsajz" i wielu innych. Ukazaliśmy też, jak ważną rolę w budowaniu nieśmiertelnych filmowych tekstów odegrali charakterystyczni bohaterowie - m.in. cyganie i przedstawiciele półświatka.

Mamy nadzieję, że zebrany przez nas subiektywny wybór najbardziej kultowych tekstów z polskich filmów pozwolił Wam powspominać ulubione produkcje i przywołał miłe wspomnienia. Być może skłonił Was również do sięgnięcia po któryś z wymienionych tu tytułów i ponownego obejrzenia go w całości.

Z pewnością jest to zaledwie niewielki wycinek i ułamek wszystkich kultowych tekstów z polskich filmów, które na przestrzeni kilkudziesięciu lat powstały w rodzimym kinie. Być może macie w pamięci jeszcze jakieś inne wartościowe cytaty lub sceny, których my nie przywołaliśmy - zachęcamy do dzielenia się nimi w komentarzach!

Najczęściej zadawane pytania

Większość cytatów, które do dzisiaj funkcjonują w potocznym języku, pochodzi z genialnych komedii lat 70. i 80. Ich autorami byli wybitni twórcy pokroju Stanisława Barei, Sylwestra Chęcińskiego i Juliusza Machulskiego.

"Miś", "Poszukiwany, poszukiwana" i "Kingsajz" to produkcje, z których pochodzi zdecydowanie najwięcej powszechnie znanych i cytowanych cytatów.

Jest to jeden z najsłynniejszych cytatów z filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy. Wypowiada go młody poeta, który podszywa się pod wuja pana młodego.

To kultowa kwestia tytułowego "Kilera" - filmu Juliusza Machulskiego z 1997 roku z Cezarym Pazurą w roli głównej.

To cytat z komedii "Nie lubię poniedziałku" z 1971 r. Wypowiada go Tadeusz Ross w roli pana Hitlera.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Tanie Nieruchomości we Włoszech - Domy i Mieszkania na Sprzedaż
 2. Makaron Spaghetti z Dziurką - Doskonały wybór dla wielbicieli włoskiej kuchni
 3. Rejsy Promem po Bałtyku - Wyjątkowe Rejsy Statkiem
 4. Quizy z matematyki dla klasy 4 - Zadania matematyczne online
 5. Wino pomarańczowe - najlepsze wino pomarańczowe online
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Gracjan Szymański
Gracjan Szymański

Jestem autorem reportaży społecznych i śledczych. Piszę o nierównościach i wykluczeniach. Ujawniam nadużycia władzy i łamanie praw człowieka. Nagłaśniam istotne problemy domagające się pilnych działań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły