Lodówka Whirlpool nie chłodzi - naprawa i porady eksperta

Lodówka Whirlpool nie chłodzi - naprawa i porady eksperta
Autor Żaneta Kozłowska
Żaneta Kozłowska11.12.2023 | 8 min.

Lodówka nie chłodzi Whirlpool - to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli tego sprzętu. Chociaż marka Whirlpool słynie z solidności i niezawodności swoich lodówek, nie są one wolne od usterek. W tym poradniku wyjaśnimy najczęstsze przyczyny, dla których lodówka Whirlpool przestaje nagle chłodzić oraz podpowiemy jak sobie z tym poradzić i gdzie szukać pomocy fachowca.

Kluczowe wnioski:
 • Usterki chłodzenia w lodówkach Whirlpool zdarzają się, warto znać typowe objawy i przyczyny.
 • Zanim wezwiesz serwis, sprawdź kilka rzeczy sam - czasem to błahostka.
 • Podpowiemy jak tanio naprawić niedochodzącą lodówkę Whirlpool.
 • Jeśli sam nie dasz rady, skorzystaj z fachowej pomocy serwisanta.
 • Znajomość modelu lodówki ułatwi dobranie części i naprawę.

Jak sprawdzić czy lodówka Whirlpool nie chłodzi

Jeśli zauważyłeś, że twoja lodówka Whirlpool przestała prawidłowo chłodzić, warto to sprawdzić dokładniej. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

Po pierwsze, spójrz do środka lodówki i zamrażarki - czy temperatura wydaje ci się odpowiednia? W lodówce powinno być od 2 do 8 stopni Celsjusza. Jeśli jest cieplej, to znak, że coś jest nie tak.

Sprawdź też czy zamrażarka nadal prawidłowo zamraża. Dotknij mrożonek - powinny być twarde jak skała. Rozmrożone lub miękkie mrożonki to także sygnał, że z chłodzeniem jest problem.

Pomiar temperatury

Aby dokładnie sprawdzić temperaturę w lodówce i zamrażarce, użyj termometru. Włóż go do środka na kilka godzin i zobacz jaki odczyt uzyskasz. Możesz też skorzystać z termometru wbudowanego w lodówkę, jeśli twój model go posiada.

Prawidłowe temperatury to 2-8 stopni Celsjusza w lodówce i poniżej -18 stopni w zamrażarce. Jeśli odczyty mocno odbiegają od tych wartości, wiadomo - coś jest nie tak z układem chłodzenia.

Możliwe przyczyny niedochodzenia lodówki Whirlpool

Gdy już upewnisz się, że faktycznie występuje problem z niedostatecznym chłodzeniem twojej lodówki Whirlpool, zastanówmy się co może być tego przyczyną. Oto najczęstsze usterki powodujące, że lodówka przestaje dochodzić:

 • Nieszczelność układu chłodniczego i wyciek czynnika chłodniczego
 • Uszkodzony kompresor
 • Wadliwy termostat
 • Zapchany parownik
 • Przepalony rozrusznik (stater)
 • Uszkodzone uszczelki drzwi

Wyjaśnijmy te usterki po kolei. Nieszczelność układu to najczęstsza i jedna z poważniejszych awarii. Powoduje ona wyciek czynnika chłodniczego (najczęściej jest to freon R134a). Bez niego obieg chłodniczy nie może funkcjonować.

Kompresor i termostat

Bardzo częstą przyczyną problemów chłodniczych jest również uszkodzenie kompresora. To on odpowiada za cyrkulację i sprężanie czynnika chłodniczego. Gdy się popsuje, wymiennik ciepła przestaje prawidłowo funkcjonować.

Termostat kontroluje temperaturę w lodówce i włącza lub wyłącza kompresor. Jego uszkodzenie objawia się zbyt wysoką albo zbyt niską temperaturą albo ciągłym włączaniem i wyłączaniem sprężarki.

Czytaj więcej: Przepisy z Niskim Indeksem Glikemicznym - Dania na Obiad i Śniadanie

Lodówka nie chłodzi Whirlpool, Lodówka Whirlpool nie chłodzi, Lodówka nie chłodzi zamrażarka mrozi, Lodówka nie chłodzi zamrażarka działa, Lodówka Whirlpool nie chłodzi, Lodówka nie chłodzi zamrażarka mrozi, Lodówka nie chłodzi zamrażarka działa

Kolejną częstą przyczyną niedochodzenia bywa zapchany parownik. To ważny element układu chłodniczego odpowiedzialny za odbieranie ciepła z wnętrza lodówki. Zbrylający się na nim lód i szron blokują przepływ powietrza, przez co spada wydajność chłodzenia.

Innym problemem może być przepalony rozrusznik (inaczej stater). Jest on elementem elektronicznym uruchamiającym silnik kompresora. Jego uszkodzenie uniemożliwia włączenie sprężarki i rozpoczęcie procesu chłodzenia.

Do niedochodzenia prowadzić może również nieszczelność uszczelek w drzwiach lodówki lub zamrażarki. Uchodzące na zewnątrz zimne powietrze podnosi temperaturę wewnątrz urządzenia.

Najczęstsze usterki powodujące że lodówka Whirlpool nie chłodzi

Lodówka Whirlpool nie chłodzi - naprawa i porady eksperta

Podsumowując, oto lista najpopularniejszych usterek, z powodu których lodówki Whirlpool przestają prawidłowo chłodzić:

Usterka Objawy
Nieszczelność układu chłodniczego Brak chłodu, wysoka temperatura w lodówce
Uszkodzony kompresor Lodówka cały czas pracuje, mimo wysokiej temperatury
Uszkodzony termostat Zbyt wysoka/niska temp. w lodówce
Zapchany parownik Oblodzenie parownika, słaby chłód
Uszkodzone uszczelki drzwi Wzrost temperatury w lodówce

Jeśli w twojej lodówce Whirlpool występują podobne objawy, z dużym prawdopodobieństwem mają one źródło w jednej z wymienionych wyżej usterek.

Sposoby naprawy gdy lodówka marki Whirlpool przestaje chłodzić

Co zrobić, by naprawić niedochodzącą lodówkę Whirlpool? W niektórych przypadkach da się to zrobić samemu w domu bez większych nakładów finansowych. Jednak przy poważniejszych usterkach konieczne będzie wezwanie serwisu.

Sprawdzenie kilku rzeczy

Na początek warto sprawdzić kilka podstawowych kwestii, zanim zdecydujesz się na wezwanie specjalisty. Upewnij się, że:

 • Lodówka jest prawidłowo podłączona do prądu i nie wystąpiła przerwa w zasilaniu
 • Nie ma problemem z bezpiecznikami
 • Lodówka stoi stabilnie i "wentyluje się" z tyłu
 • Parownik z tyłu lodówki nie jest mocno oblodzony
 • Drzwi lodówki domykają szczelnie

Czasem to wystarczy, aby lodówka znów zaczęła normalnie chłodzić. Jeśli jednak nadal nie chłodzi przy sprawnym zasilaniu i drożnym parowniku, przyczyna może tkwić głębiej.

Kiedy naprawiać samemu?

Niektóre mniej poważne usterki, jak na przykład wymiana uszczelek w drzwiach można naprawić samemu w domu. Wystarczy kupić nowe uszczelki, wyjąć stare i wstawić nowe na ich miejsce. Koszt takiej operacji to kilkanaście złotych za materiał.

Również odmrażanie ręczne zapchanego szronami parownika nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy na kilka godzin odłączyć zasilanie, wyjąć szuflady, odsunąć produkty i usunąć lód np. suszarką do włosów.

Nie zaleca się jednak samodzielnej naprawy takich usterek jak nieszczelność układu czy uszkodzenie kompresora. Grozi to dalszym pogłębieniem awarii. Lepiej wtedy wezwać serwis producenta lub znaleźć specjalistę zajmującego się chłodnictwem.

Porady ekspertów dotyczące problemu z niedochodzeniem lodówki Whirlpool

Oto kilka cennych porad od ekspertów, jak postępować gdy twoja lodówka Whirlpool przestaje nagle chłodzić:

Najpierw sprawdź podstawowe rzeczy typu czy lodówka jest podłączona do prądu, czy parownik nie jest zapchany lodem itp. Czasem okazuje się, że przyczyna jest banalnie prosta.

Próba samodzielnej naprawy kompresora czy nieszczelności układu chłodniczego na pewno zakończy się niepowodzeniem. Wezwij koniecznie specjalistę!

Zawsze najpierw spróbuj zrestartować lodówkę - na kilka godzin odłącz ją od zasilania. Czasem pomaga, jeśli chodziło o jakiś "zacinający" się układ elektroniczny.

Sprawdź czy masz aktualną gwarancję producenta. W niektórych przypadkach serwis Whirlpool naprawia lodówki za darmo.

Szukając serwisu, wybierz sprawdzoną firmę zajmującą się specjalnie lodówkami i zatrudniającą wykwalifikowanych techników-chłodnictwowców.

Rozwiązania gdy twoja lodówka Whirlpool nagle przestała chłodzić

Podsumowując, oto Twoje opcje naprawy, gdy zauważysz, że Twoja lodówka Whirlpool przestała prawidłowo chłodzić:

 1. Sprawdź podstawowe rzeczy (podłączenie do prądu itp.) i spróbuj zrestartować lodówkę
 2. Spróbuj samodzielnie naprawić drobniejsze usterki typu wymiana uszczelek
 3. Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem Whirlpool jeśli masz gwarancję
 4. Wezwij specjalistę zajmującego się chłodnictwem, jeśli usterka jest poważniejsza

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci zdiagnozować i rozwiązać problem z niedochodzeniem Twojej lodówki marki Whirlpool. Powodzenia!

Podsumowanie

W powyższym poradniku omówiliśmy typowe objawy i przyczyny problemu Lodówka nie chłodzi Whirlpool oraz Lodówka Whirlpool nie chłodzi. Dowiedzieliśmy się jak zdiagnozować usterkę i sprawdzić czy faktycznie występuje niedochodzenie. Pokazaliśmy też jakie elementy lodówki Whirlpool najczęściej się psują prowadząc do problemu z chłodzeniem.

Opisaliśmy krok po kroku co zrobić gdy lodówka nie chłodzi a zamrażarka mrozi lub gdy lodówka nie chłodzi a zamrażarka działa. Podpowiedzieliśmy, które usterki można próbować naprawić samemu w domu bez angażowania serwisu, a kiedy lepiej od razu wezwać fachowca.

Na koniec przedstawiliśmy kompleksowe rozwiązania problemu z niedochodzeniem lodówek Whirlpool - krok po kroku co zrobić, gdy nasza lodówka marki Whirlpool nagle przestaje chłodzić. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w poradniku okażą się pomocne.

Jeśli chodzi o podsumowanie, pamiętajmy że większość usterek lodówek da się naprawić, trzeba tylko odpowiednio zdiagnozować źródło problemu. W przypadku poważniejszych awarii najlepiej skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego serwisu lodówkowego.

Najczęstsze pytania

Najczęstsze przyczyny to nieszczelność układu chłodniczego, uszkodzony kompresor lub termostat, zapchany parownik, przepalony rozrusznik oraz nieszczelne uszczelki w drzwiach.

Otwórz lodówkę i sprawdź temperaturę w środku - jeśli jest wyraźnie wyższa niż 2-8 stopni Celsjusza to znak, że występuje problem z chłodzeniem. Sprawdź też stan mrożonek.

Niektóre drobniejsze usterki jak wymiana uszczelek w drzwiach można naprawić samemu. Jednak przy poważniejszych awariach typu nieszczelność układu lepiej wezwać specjalistę.

Koszt naprawy lodówki Whirlpool w serwisie producenta zależy od rodzaju usterki. Za usunięcie drobnej usterki zapłacimy 100-300 zł. Poważniejsza awaria to wydatek rzędu 500-1000 zł.

Polecamy szukać sprawdzonego serwisu specjalizującego się konkretnie w lodówkach i zatrudniającego wykwalifikowanych techników-chłodnictwowców. To gwarancja profesjonalnej naprawy.

5 Podobnych Artykułów

 1. Tanie Nieruchomości we Włoszech - Domy i Mieszkania na Sprzedaż
 2. Makaron Spaghetti z Dziurką - Doskonały wybór dla wielbicieli włoskiej kuchni
 3. Rejsy Promem po Bałtyku - Wyjątkowe Rejsy Statkiem
 4. Projekt Domek Brda - Nowoczesna i Funkcjonalna
 5. Drink z wermuth - najlepsze przepisy i porady
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Żaneta Kozłowska
Żaneta Kozłowska

Jestem redaktorką działu lifestyle’owego. Testuję gadżety, sprzęty, aplikacje ułatwiające życie. Oceniam nowości ze świata mody, wzornictwa i kultury. Badając trendy, wskazuję na ciekawe zjawiska.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły