Morze Czarne Rekiny: Czy występują w tym morzu?

Morze Czarne Rekiny: Czy występują w tym morzu?
Autor Gracjan Szymański
Gracjan Szymański11.12.2023 | 8 min.

Morze Czarne Rekiny budzą strach i fascynację od wieków. Czy te drapieżniki rzeczywiście żyją i polują w Morzu Czarnym? W tym artykule przyjrzymy się doniesieniom na temat rekinów w Morzu Czarnym i spróbujemy odpowiedzieć na to intrygujące pytanie.

Kluczowe wnioski:
 • Nie ma potwierdzonych doniesień o stałej populacji rekinów w Morzu Czarnym.
 • Sporadycznie obserwowano rekiny, które przypłynęły z innych mórz.
 • Niska zasolenie wód utrudnia egzystencję rekinów w Morzu Czarnym.
 • Zmiany klimatyczne mogą sprawić, że Morze Czarne stanie się bardziej gościnne dla rekinów.
 • Mimo braku potwierdzonych ataków, kąpiele w Morzu Czarnym niosą pewne ryzyko.

Rekiny Czarnego Morza

Morze Czarne budzi skojarzenia z bajecznymi plażami i turkusową wodą. Rzadko myślimy o nim w kategoriach drapieżników czyhających w głębinach. Jednak od czasu do czasu pojawiają się doniesienia o rekinach widzianych u wybrzeży Morza Czarnego. Czy faktycznie w tych wodach żyją i polują rekiny?

Należy zacząć od tego, że Morze Czarne nie stanowi optymalnego środowiska dla rekinów. Jest morzem śródlądowym o niskim poziomie zasolenia, co utrudnia przetrwanie organizmów morskich przystosowanych do wody oceanicznej. Ponadto niewielka głębokość i niska temperatura wody również nie sprzyjają rekinom.

Jednak mimo tych niesprzyjających warunków, od czasu do czasu pojawiają się doniesienia o obserwacjach rekinów w morzu Czarnym. Są to zazwyczaj pojedyncze osobniki błąkające się z innych akwenów. Nie stwierdzono istnienia stałej, rozmnażającej się populacji rekinów w Morzu Czarnym.

Często opisywanym gatunkiem jest żarłacz błękitny, który sporadycznie zapuszcza się do Morza Czarnego w poszukiwaniu pożywienia. Jest to gatunek przystosowany do życia w wodach przybrzeżnych. Poza tym obserwowano także młotowce olbrzymie, rekiny napiaskowe oraz inne gatunki rekinów i płaszczek.

Skąd się biorą rekiny w Morzu Czarnym?

Skoro Morze Czarne nie jest naturalnym siedliskiem rekinów, skąd się tam biorą obserwowane osobniki? Najczęściej są to młode rekiny, które błąkają się z innych akwenów w poszukiwaniu pożywienia i nowego terytorium. Niekiedy wpływają przez Cieśninę Bosfor z Morza Śródziemnego, a nawet z Oceanu Atlantyckiego.

Bywa, że ludzie celowo przywożą młode rekiny jako trofea z wakacji i wypuszczają je na wolność w Morzu Czarnym. Te pozbawione opieki osobniki rzadko kiedy przeżywają długo w tym mało gościnnym środowisku.

Czy rekiny pływają w Morzu Czarnym

Morze Czarne Rekiny raczej nie tworzą stałych populacji w Morzu Czarnym. Jednak co jakiś czas pojedyncze okazy rekinów i płaszczek wpływają do tego akwenu z innych mórz. Prawdopodobnie w poszukiwaniu pożywienia lub nowego terytorium bytowania.

Najczęściej obserwuje się młode osobniki, które błądzą po większych akwenach. Dorosłe rekiny rzadziej pokonują tak dalekie dystanse i przedostają się do Morza Czarnego. Widywane są przede wszystkim żarłacze błękitne, młotowce olbrzymie, rekiny napiaskowe i inne gatunki.

Nie ma mowy o stałej, rozmnażającej się populacji rekinów w Morzu Czarnym. Jednak pojedyncze osobniki rekinów i płaszczek co jakiś czas tam trafiają.

Część rekinów wpływa do Morza Czarnego z Morza Śródziemnego przez cieśninę Bosfor. Inne błąkają się z odległych zakątków Oceanu Atlantyckiego. Zdarza się też, że ludzie nielegalnie przywożą młode rekiny jako trofea i wypuszczają je na wolność w Morzu Czarnym.

Gdzie żyją rekiny Morza Czarnego

Ponieważ Morze Czarne nie stanowi optymalnego środowiska dla rekinów, trudno mówić o konkretnych miejscach ich bytowania w tym akwenie. Rekiny obserwowane w Morzu Czarnym to najczęściej młode, błąkające się osobniki poszukujące pożywienia i schronienia.

Nie tworzą one stałych siedlisk i populacji. Ich wędrówki są raczej przypadkowe i zależą od prądów morskich oraz dostępności pokarmu. Bywają widywane zarówno w płytkich przybrzeżnych wodach, jak i dalej w morzu - do kilkudziesięciu kilometrów od lądu.

Czy występują stałe populacje rekinów?

Jak dotąd brak jest dowodów na istnienie stałych, rozmnażających się populacji rekinów w Morzu Czarnym. Warunki panujące w tym śródlądowym akwenie - niska zasolenie, temperatura wody i niewielka głębokość - nie sprzyjają rekinom przez cały rok.

Być może w przyszłości, wraz ze zmianami klimatycznymi i ociepleniem wód Morza Czarnego sytuacja ulegnie zmianie. Jednak na razie pojawiające się tam rekiny to tylko krótkotrwale goście z innych akwenów.

Jakie rekiny występują w Morzu Czarnym

Morze Czarne Rekiny: Czy występują w tym morzu?

Czy w morzu Czarnym są rekiny? Tak, jednak nie tworzą one stałych populacji. Gośćmi Morza Czarnego są głównie młode osobniki takich gatunków jak:

 • żarłacz błękitny
 • rekin napiaskowy
 • młotowiec olbrzymi
 • płaszczka diamentowa
 • płaszczka kociak

Żarłacz błękitny jest najczęściej obserwowanym "imigrantem" w Morzu Czarnym. Dorasta do 4 metrów długości i dobrze radzi sobie w płytkich wodach przybrzeżnych. Jest aktywnym drapieżnikiem polującym na ryby i kałamarnice.

Gatunek rekina Rozmiary
Żarłacz błękitny do 4 m długości
Rekin napiaskowy do 3,5 m długości

Dlaczego rekiny lubią Morze Czarne

Określenie, że rekiny "lubią" Morze Czarne jest pewną nadinterpretacją. Te drapieżniki raczej nie czują szczególnej sympatii do tego konkretnego akwenu. Pojawiają się w nim tylko okazjonalnie i zwykle nie na długo.

Co może je tam przyciągać? Przede wszystkim obecność potencjalnych ofiar - ryb i kałamarnic - którymi rekiny chętnie by się pożywiły. Być może młode osobniki szukają też nowego, niezajętego jeszcze przez starsze rekiny terytorium żerowiskowego.

Jednak z czasem muszą się zawieść. Brak optymalnych warunków, zbyt niska temperatura, zasolenie, niewielka głębokość wody powodują, że Morze Czarne nie jest dobrym miejscem do życia dla rekinów. Dlatego często albo wędrują dalej, albo giną z wyczerpania i stresu w tym mało gościnnym akwenie.

Czy rekiny polują w Morzu Czarnym?

Jak najbardziej. Każdy rekin, który zawędruje do Morza Czarnego będzie chciał wykorzystać swoją szansę na łatwy posiłek. Będzie polował na mniejsze ryby, kałamarnice i inne potencjalne ofiary.

Być może właśnie poszukiwanie pożywienia jest główną motywacją, dla której te drapieżniki pokonują czasem duże odległości, żeby wpłynąć do tego śródlądowego morza. Jednak na stałe się w nim nie zadomawiają.

Zagrożenie rekinami w Morzu Czarnym

Czy rekiny stanowią realne niebezpieczeństwo dla turystów i osób kąpiących się w Morzu Czarnym? Raczej nie należy popadać w paranoję. Owszem, istnieje teoretyczne ryzyko spotkania zabłąkanego rekina lub płaszczki.

Jednak przypadki takich ataków są niezwykle rzadkie. Co więcej, rekiny widywane w Morzu Czarnym to najczęściej młode, niedoświadczone osobniki o długości 1-2 metrów. Mało prawdopodobne, żeby stanowiły poważne zagrożenie dla ludzi.

Mimo to warto zachować ostrożność i unikać kąpieli z dala od brzegu, zwłaszcza o zmierzchu lub nocą. Tam bowiem największe szanse, że natkniemy się na zabłąkanego drapieżnika z głębin. A w razie zauważenia rekina - po prostu spokojnie opuścić wodę.

Podsumowanie

Czy w morzu Czarnym żyją rekiny? To pytanie od lat intryguje miłośników fauny morskiej. Okazuje się, że Morze Czarne nie stwarza optymalnych warunków do egzystencji rekinów. Jednak mimo to, od czasu do czasu obserwuje się pojedyncze osobniki błąkające się w tym akwenie. Najczęściej są to młode rekiny, które dryfują z innych mórz w poszukiwaniu pożywienia i schronienia.

Choć rekiny teoretycznie mogą polować w Morzu Czarnym, brak jest doniesień o stałych, rozmnażających się populacjach tych drapieżników. Warunki panujące w tym śródlądowym morzu (niska temperatura, zasolenie, głębokość) nie sprzyjają rekinom przez cały rok. Może to się zmienić wraz z ociepleniem klimatu, ale na razie są to tylko okresowe wizyty pojedynczych osobników.

Jakie rekiny wpływają do Morza Czarnego? Najczęściej obserwuje się młode żarłacze błękitne, rekiny piaskowe, płaszczki i młotowce olbrzymie. Te gatunki radzą sobie w płytkich wodach przybrzeżnych i być może dlatego czasami tam zawędrują. Jednak nie pozostają na stałe w tym mało gościnnym dla nich środowisku.

Podsumowując - Rekiny w morzu Czarnym występują, ale tylko jako krótkotrwali, przypadkowi goście. Na razie brak jest dowodów na egzystencję stałych populacji tych drapieżników w tym akwenie. Sytuacja może jednak ewoluować wraz ze zmianami klimatycznymi i ociepleniem wód Morza Czarnego w przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, ale tylko jako pojedyncze, zabłąkane osobniki, które wpływają tam z innych mórz. Brak jest stałych, rozmnażających się populacji rekinów w Morzu Czarnym.

Sporadycznie obserwuje się takie gatunki jak żarłacz błękitny, rekin napiaskowy, młotowiec olbrzymi, płaszczka diamentowa i płaszczka kociak. Są to zazwyczaj młode, błąkające się osobniki.

Najczęściej są to młode rekiny, które dryfują z innych mórz w poszukiwaniu pożywienia i nowego terytorium. Czasem też ludzie nielegalnie przywożą młode rekiny i wypuszczają je na wolność w Morzu Czarnym.

Wszędzie istnieje pewne ryzyko, choć niewielkie. Największe szanse spotkania w płytkich wodach przybrzeżnych lub z dala od brzegu. Tam też rekiny najczęściej polują na ryby i kałamarnice.

Zagrożenie jest niewielkie. Widywane rekiny to zwykle młode, niedojrzałe osobniki. Jednak rozsądnie jest unikać kąpieli z dala od brzegu, zwłaszcza nocą. W razie zauważenia rekina spokojnie opuścić wodę.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Tanie Nieruchomości we Włoszech - Domy i Mieszkania na Sprzedaż
 2. Makaron Spaghetti z Dziurką - Doskonały wybór dla wielbicieli włoskiej kuchni
 3. Rejsy Promem po Bałtyku - Wyjątkowe Rejsy Statkiem
 4. Projekt Domek Brda - Nowoczesna i Funkcjonalna
 5. Drink z wermuth - najlepsze przepisy i porady
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Gracjan Szymański
Gracjan Szymański

Jestem autorem reportaży społecznych i śledczych. Piszę o nierównościach i wykluczeniach. Ujawniam nadużycia władzy i łamanie praw człowieka. Nagłaśniam istotne problemy domagające się pilnych działań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły