Quizy z matematyki dla klasy 4 - Zadania matematyczne online

Quizy z matematyki dla klasy 4 - Zadania matematyczne online
Autor Gracjan Szymański
Gracjan Szymański12.12.2023 | 6 min.

Quizy z matematyki dla klasy 4 to świetny sposób na powtórzenie i utrwalenie wiedzy mathmetycznej uczniów czwartych klas szkoły podstawowej. Zadania online pozwolą dzieciom samodzielnie sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ułamków, jednostek miar i innych zagadnień omawianych na lekcjach. Interaktywne quizy to także dobra rozrywka i możliwość rywalizacji z rówieśnikami.

Kluczowe wnioski:
 • Quizy online to dobra zabawa i nauka jednocześnie
 • Pomagają powtórzyć i utrwalić wiedzę z zakresu matematyki
 • Sprawdzą znajomość dodawania, odejmowania itp.
 • Pozwalają rywalizować z innymi dziećmi
 • Są świetną odskocznią od tradycyjnych zadań domowych

Dodawanie i odejmowanie w klasie 4

W czwartej klasie szkoły podstawowej uczniowie kontynuują naukę dodawania i odejmowania liczb w zakresie do miliona. Quizy z matematyki dla klasy 4 zawierają zadania, które pozwolą dzieciom utrwalić i sprawdzić swoje umiejętności w tym zakresie.

W ramach powtórki z poprzednich lat szkolnych, quizy matematyczne sprawdzą znajomość dodawania i odejmowania w pamięci w zakresie 20 oraz 100, a także dodawanie i odejmowanie liczb z przekroczeniem progu dziesiątkowego.

Nowe umiejętności, które dzieci nabywają w 4 klasie, to dodawanie i odejmowanie liczb czterocyfrowych oraz większych z przekroczeniem kolejnych progów dziesiątkowych, np. 45 679 + 73 421. Ćwiczone jest również szacowanie wyników działań oraz wyszukiwanie i eliminowanie błędów rachunkowych.

Rodzaje zadań z dodawania i odejmowania

Quiz matematyczny klasa 4 może zawierać dodawanie i odejmowanie:

 • w pamięci w zakresie 20 lub 100
 • liczb z przekroczeniem progu dziesiątkowego np. 45 + 38
 • liczb wielocyfrowych np. 15 472 + 23 981
 • z szacowaniem wyniku
 • ze znajdowaniem i eliminowaniem błędów rachunkowych

Różnorodne zadania pozwolą dzieciom dobrze przygotować się zarówno do sprawdzianów w szkole, jak i testów kompetencji czy egzaminu ósmoklasisty w przyszłości.

Mnożenie i dzielenie liczb w klasie 4

Kolejnymi działaniami arytmetycznymi, które dzieci poznają i ćwiczą intensywnie w 4 klasie są mnożenie i dzielenie. Quizy z matematyki dla klasy 4 umożliwią im samodzielne sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności w tym zakresie.

Mnożenie i dzielenie to podstawa nie tylko matematyki, ale też wielu sytuacji życiowych. Umiejętność wykonywania tych działań jest niezbędna na co dzień.

W ramach mnożenia, dzieci utrwalają tabliczkę mnożenia w zakresie 100, a następnie poznają zasady mnożenia liczb wielocyfrowych. Ćwiczą mnożenie pisemne oraz za pomocą kalkulatora. Poznają również mnożenie liczb zakończonych zerami.

Z kolei w ramach dzielenia uczą się dzielić liczby wielocyfrowe przez liczby jednocyfrowe, zapisywać wynik dzielenia z resztą oraz wykonywać dzielenie z resztą za pomocą kalkulatora.

Rodzaje zadań z mnożenia i dzielenia w klasie 4 Przykłady
Mnożenie w pamięci w zakresie 100 23 x 4
Mnożenie pisemne liczb wielocyfrowych 235 x 427
Mnożenie liczb zakończonych zerami 300 x 40 000
Dzielenie z resztą liczb wielocyfrowych 73 264 : 6

Czytaj więcej: Kieliszek do wina butelki - Wybierz najlepszy kieliszek do butelki wina

Ułamki zwykłe i dziesiętne dla klasy 4

Kolejnym ważnym działem matematyki wprowadzanym w 4 klasie szkoły podstawowej są ułamki. Quiz matematyczny klasa 4 może zawierać zadania dotyczące zamiany ułamków, porównywania i dodawania/odejmowania, a także mnożenia i dzielenia ułamków.

Uczniowie poznają ułamki właściwe, niewłaściwe i liczby mieszane. Uczą się sprowadzać ułamki do wspólnego mianownika, rozszerzać i skracać ułamki zwykłe oraz porównywać ułamki o różnych mianownikach. Ćwiczą dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Poznają również ułamki dziesiętne i uczą się zamieniać ułamki zwykłe na dziesiętne oraz odwrotnie.

Oprócz wykonywania działań na ułamkach, ważne jest też rozumienie ich zastosowania w praktyce, np. w odmierzaniu składników w przepisach kulinarnych, obliczaniu części figur geometrycznych czy dokonywaniu pomiarów.

Obliczenia pieniężne w zadaniach klasy 4

Quizy z matematyki dla klasy 4 - Zadania matematyczne online

Quizy matematyczne dla klasy 4 mogą również zawierać zadania związane z wykonywaniem obliczeń pieniężnych. Jest to przydatna umiejętność, z którą dzieci stykają się od najmłodszych lat podczas zakupów czy otrzymywania kieszonkowego.

W ramach tego działu, uczniowie klasy 4 poznają polskie banknoty i monety, ich nominały i wartości. Uczą się posługiwać pojęciami takimi, jak cena, wartość towaru, reszta, rabat. Ćwiczą obliczanie kosztów zakupów, należności za towar przy zniżkach i inne tego typu zagadnienia.

Zadania tekstowe z matematyki dla klasy 4

Bardzo ważną częścią matematyki w szkole podstawowej, i nie tylko, są zadania tekstowe. Sprawdzają one nie tylko znajomość działań arytmetycznych i pojęć matematycznych, ale też umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Dlatego w quizach matematycznych dla klasy 4 nie powinno zabraknąć tego typu zadań.

Uczniowie analizują treść zadania, wyodrębniają z niej dane i szukane, a następnie układają plan rozwiązania. Zadania mogą dotyczyć sytuacji z życia codziennego, być osadzone w kontekście praktycznym.

Zadania tekstowe uczą myślenia matematycznego i rozwijają umiejętności ważne nie tylko na lekcjach, ale generalnie w życiu.

Pomiar kątów i obliczanie pól w klasie 4

Ostatnim z głównych działów matematyki poruszanych w 4 klasie są zagadnienia z geometrii. Quizy z matematyki dla klasy 4 mogą w tym obszarze zawierać zadania dotyczące mierzenia i obliczania pól figur oraz kątów.

Uczniowie wracają do wcześniej poznanych figur geometrycznych – kwadratu, prostokąta, trójkąta i koła. Poznają jednostki pola i obliczają pole figur. Ćwiczą obliczanie obwodów trójkątów i czworokątów. Mierzą kąty i poznają ich rodzaje, a także sumę kątów w wielokątach.

To ważna grupa zagadnień geometrycznych, która będzie kontynuowana i rozszerzana w kolejnych latach nauki.

Podsumowanie

Quizy i zadania matematyczne online to świetny sposób dla uczniów klasy 4 na powtórzenie i utrwalenie wiedzy z matematyki. Pozwalają sprawdzić swoje umiejętności rachunkowe, znajomość działań na ułamkach, rozwiązywanie zadań tekstowych i wiele innych zagadnień. Quizy matematyczne dla klasy 4 dobrane są pod kątem programu nauczania i pozwolą dzieciom samodzielnie powtórzyć materiał przed klasówką.

Oprócz utrwalania wiedzy, tego typu quizy to także świetna zabawa i możliwość rywalizacji z kolegami z klasy. Nauka przez zabawę zawsze przynosi lepsze efekty! Rozwiązując quizy z matematyki dla klasy 4, dzieci uczą się myślenia logicznego i matematycznego.

Rodzice z pewnością docenią też fakt, że quizy online pozwolą im sprawdzić na bieżąco postępy dziecka w nauce i zobaczyć, które działy sprawiają mu trudność. Będą też mogli wspólnie z dzieckiem powtórzyć najtrudniejsze zagadnienia.

Podsumowując, quiz matematyczny klasa 4 to strzał w dziesiątkę dla wszystkich uczniów, którzy chcą powtórzyć materiał przed sprawdzianem lub po prostu dobrze bawić się przy okazji wykonywania działań matematycznych.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Tanie Nieruchomości we Włoszech - Domy i Mieszkania na Sprzedaż
 2. Makaron Spaghetti z Dziurką - Doskonały wybór dla wielbicieli włoskiej kuchni
 3. Rejsy Promem po Bałtyku - Wyjątkowe Rejsy Statkiem
 4. Projekt Domek Brda - Nowoczesna i Funkcjonalna
 5. Wino pomarańczowe - najlepsze wino pomarańczowe online
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Gracjan Szymański
Gracjan Szymański

Jestem autorem reportaży społecznych i śledczych. Piszę o nierównościach i wykluczeniach. Ujawniam nadużycia władzy i łamanie praw człowieka. Nagłaśniam istotne problemy domagające się pilnych działań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email