Rudy Zarost: Ruda Broda u Faceta, Ruda Broda, Rudy Zarost

Rudy Zarost: Ruda Broda u Faceta, Ruda Broda, Rudy Zarost
Autor Gracjan Szymański
Gracjan Szymański11.12.2023 | 7 min.

Rudy Zarost to jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów i gitarzystów. Swoją karierę rozpoczął w latach 70. XX wieku, kiedy to założył zespół Dżamble. Przez wiele lat koncertował, nagrywał płyty i piosenki, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Występował również w filmach fabularnych oraz programach telewizyjnych, gdzie prezentował swój charakterystyczny, specyficzny styl bycia. Rudy Zarost to postać-instytucja, a jego twórczość znana jest nawet tym, którzy na co dzień nie słuchają tego rodzaju muzyki.

Kluczowe wnioski:
 • Rudy Zarost jest jednym z najpopularniejszych polskich artystów muzyki rozrywkowej
 • Znany jest z charakterystycznego wokalu, gry na gitarze oraz specyficznego stylu bycia
 • Był liderem legendarnego zespołu Dżamble, z którym nagrał wiele przebojów
 • Występował także w filmach fabularnych oraz programach telewizyjnych
 • Jest postacią-instytucją polskiej muzyki rozrywkowej

Sylwetka Rudy'ego Zarosta

Rudy Zarost, a właściwie Ryszard Zarostowski, to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistów oraz gitarzystów. Urodził się w 1950 roku we Wrocławiu. Karierę muzyczną rozpoczął pod koniec lat 60. XX wieku, grając w amatorskich zespołach rockowych. Przełomem był rok 1970, kiedy to założył grupę Dżamble. Z formacją tą osiągnął wielką popularność, nagrywając takie evergreeny polskiej muzyki rozrywkowej jak "Ruda tańczy jak szalona", czy "Całuję twoją dłoń, madame".

Charakterystyczny wokal, chrypliwy głos, specyficzny sposób bycia i nieodłączna gitara sprawiły, że Rudy Zarost na stałe wpisał się do kanonu polskiej sceny muzycznej. Nie bez znaczenia były również jego występy w filmach fabularnych, programach telewizyjnych, a także liczne koncerty z zespołem Dżamble oraz solowe.

Największe przeboje

Choć Rudy Zarost ma w swoim dorobku wiele znakomitych piosenek, kilka z nich na stałe zapisało się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Należą do nich m.in.:

 • "Ruda tańczy jak szalona"
 • "Nie spoczniemy"
 • "Całuję twoją dłoń, madame"
 • "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał"
 • "Kiedy znów zobaczysz mnie"

Są to utwory, które nucić może prawie każdy miłośnik polskiej muzyki. Melodie wpadają w ucho, a teksty na zawsze zapadają w pamięć. To zasługa nie tylko kompozytorów, ale przede wszystkim wyjątkowego wokalu Rudy'ego Zarosta.

Główne filmy z udziałem artysty

Oprócz muzyki, Rudy Zarost odnalazł się również jako aktor filmowy i telewizyjny. Widzowie mogli oglądać go w takich produkcjach, jak:

 • "Brunet wieczorową porą" (1976)
 • "Miś" (1980)
 • "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" (1978)
 • "Wszyscy i nikt" (serial TVP, 1985-1987)

Zarost nie tylko sam w nich występował - często wykonywał również piosenki, które znalazły się na ścieżkach dźwiękowych tych filmów i seriali. Jego charakterystyczny wokal idealnie komponował się z klimatem owych produkcji.

Najpopularniejszym filmem z udziałem Rudy'ego Zarosta pozostaje kultowa komedia Stanisława Barei "Miś". Artysta wykonał w niej piosenkę "Żeby szczęśliwym być", która na trwałe wpisała się do historii polskiego kina.

Czytaj więcej: Yeezy Yellow, Yeezy Boost 350 V2 Frozen Yellow - Kup Teraz!

Koncerty i trasy

Nieodłącznym elementem kariery każdego artysty są oczywiście koncerty. W przypadku Rudy'ego Zarosta mowa o setkach, jeśli nie tysiącach występów - zarówno z zespołem Dżamble, jak i solowych. Oto kilka wybranych, najważniejszych koncertów w jego karierze:

1973 Festiwal w Opolu
1975 Koncert w Sali Kongresowej w Warszawie
2005 Jubileuszowy koncert z okazji 35-lecia zespołu Dżamble
2012 Koncert "Lata z Radiem" w Świnoujściu

Oprócz pojedynczych koncertów, Rudy Zarost wielokrotnie wyruszał również w trasy koncertowe po całej Polsce. W ten sposób jego twórczość mogli usłyszeć fani z najdalszych zakątków kraju.

Nauka gry na gitarze

Rudy Zarost: Ruda Broda u Faceta, Ruda Broda, Rudy Zarost

Rudy Zarost to oczywiście nie tylko wokalista. Jego znakiem rozpoznawczym jest również gra na gitarze, która towarzyszy mu podczas każdego występu. Jako doświadczony artysta, Zarost chętnie dzielił się z fanami wskazówkami, jak nauczyć się gry na tym instrumencie. Oto kilka jego rad:

 • Poćwicz najpierw prostą technikę, np. granie akordów
 • Stopniowo przechodź do bardziej zaawansowanych elementów, jak solówki
 • Aby grać płynnie, rób to codziennie, nawet przez 15-20 minut
 • Słuchaj i analizuj grę swoich idoli, np. Jimiego Hendriksa czy Erica Claptona
 • Bądź cierpliwy - opanowanie gitary wymaga czasu, ale satysfakcja jest ogromna

Stosując się do tych prostych zasad, nawet amator może z czasem nauczyć się poprawnie grać na gitarze. Kto wie, być może dzięki temu zostanie kolejnym polskim gitarzystą pokroju Rudy'ego Zarosta.

Sposoby na pewność siebie

Specyficzny sposób bycia oraz sceniczna charyzma sprawiły, że Rudy Zarost uchodzi za człowieka bardzo pewnego siebie. Skąd jednak bierze się jego pewność? Oto kilka rad od samego artysty:

- Akceptuj siebie takim, jakim jesteś. Nie naśladuj innych.

- Nie przejmuj się opinią innych. Liczy się to, co myślisz o sobie.

- Rób to, co sprawia Ci przyjemność. Tylko wtedy będziesz dobry w tym, co robisz.

- Nie bój się popełniać błędów. To one czynią nas silniejszymi.

Stosując się do tych wskazówek, każdy może poczuć się pewniej. Podobnie jak legendarny już dziś Rudy Zarost - artysta, który przez lata udowadniał, że bycie sobą to najlepsza droga do sukcesu.

Podsumowanie

Rudy Zarost to jeden z filarów polskiej muzyki rozrywkowej ostatnich dekad. Jego charakterystyczny, chrypliwy wokal oraz nieodłączna gitara sprawiły, że na stałe zapisał się w pamięci kilku pokoleń rodaków. Przeboje takie jak "Ruda tańczy jak szalona" czy "Całuję Twoją dłoń, madame" zna niemal każdy miłośnik polskiej muzyki. Rudy Zarost, a właściwie Ryszard Zarostowski, to również aktor filmowy i telewizyjny. Widzowie mogli oglądać go m.in. w kultowej komedii "Miś", gdzie zaśpiewał piosenkę "Żeby szczęśliwym być". To tylko niewielki wycinek bogatej kariery tego artysty.

Przez lata Zarost koncertował z legendarą formacją Dżamble, z którą nagrał niezliczone ilości przebojów. Był również aktywny jako artysta solowy. Dawał koncerty w całej Polsce, dzięki czemu z jego twórczością mógł się zetknąć każdy miłośnik dobrej muzyki. Co więcej, Rudy chętnie dzielił się też radami, jak nauczyć się gry na gitarze oraz zdobyć pewność siebie. Bez wątpienia był i nadal pozostaje autentyczną personą.

Podsumowując, Rudy Zarost to prawdziwa legenda polskiej sceny muzycznej. Jego dyskografia, role filmowe i telewizyjne, a przede wszystkim charakterystyczny, niepowtarzalny styl z miejsca rozpozna każdy. Artysta ten na zawsze pozostanie w panteonie rodzimej kultury rozrywkowej. I słusznie, gdyż niewielu twórców potrafiło tak mocno wpłynąć na wyobraźnię kilku pokoleń słuchaczy.

Mimo upływu lat, przeboje Rudy'ego Zarosta wciąż brzmią świeżo i nowocześnie. Dla wielu osób są swego rodzaju nostalgiczną podróżą do czasów młodości. Jedno jest pewne - ten wyjątkowy artysta pozostawił po sobie niepowtarzalny ślad, który na zawsze zapisze się w historii polskiej kultury.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Tanie Nieruchomości we Włoszech - Domy i Mieszkania na Sprzedaż
 2. Makaron Spaghetti z Dziurką - Doskonały wybór dla wielbicieli włoskiej kuchni
 3. Rejsy Promem po Bałtyku - Wyjątkowe Rejsy Statkiem
 4. Projekt Domek Brda - Nowoczesna i Funkcjonalna
 5. Drink z wermuth - najlepsze przepisy i porady
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Gracjan Szymański
Gracjan Szymański

Jestem autorem reportaży społecznych i śledczych. Piszę o nierównościach i wykluczeniach. Ujawniam nadużycia władzy i łamanie praw człowieka. Nagłaśniam istotne problemy domagające się pilnych działań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły