Dom Ronaldo na Maderze - Informacje, Statki, Odkrycie

Dom Ronaldo na Maderze - Informacje, Statki, Odkrycie
Autor Aureliusz Krupa
Aureliusz Krupa11.12.2023 | 7 min.

Dom Ronaldo na Maderze to tajemnicza budowla, o której istnieniu po raz pierwszy wspomniał Krzysztof Kolumb podczas swojej drugiej wyprawy do Nowego Świata w 1493 roku. Kolumb, płynąc wzdłuż wybrzeży wyspy, dostrzegł osobliwą konstrukcję, przypominającą domek rybacki. Nie był jednak w stanie zbadać tego miejsca bliżej z powodu trudnych warunków pogodowych. Odkrycie to zapoczątkowało fascynację Dommem Ronaldo i poszukiwania jego dokładnej lokalizacji oraz historii powstania.

Kluczowe wnioski:
 • Kolumb jako pierwszy wspomniał o Domu Ronaldo w swoich zapiskach z 1493 r.
 • Przez wieki Dom Ronaldo był obiektem poszukiwań wielu podróżników i badaczy.
 • Do dziś nie jest jasne, kto i po co zbudował tę tajemniczą konstrukcję.
 • Znalezienie Domu Ronaldo przyniosło nowe pytania dotyczące jego historii.
 • Trwają badania mające wyjaśnić pochodzenie i przeznaczenie Domu Ronaldo.

Odkrycie Domu Ronaldo

W 1493 roku podczas swojej drugiej wyprawy do Ameryki Krzysztof Kolumb natknął się na Dom Ronaldo - tajemniczą budowlę znajdującą się na Maderze. Płynąc wzdłuż wybrzeży wyspy, Kolumb dostrzegł osobliwą konstrukcję przypominającą domek rybacki. Z powodu trudnych warunków pogodowych nie był jednak w stanie zbadać tego miejsca bliżej.

To odkrycie zapoczątkowało fascynację Domem Ronaldo na Maderze i poszukiwania jego dokładnej lokalizacji oraz historii powstania. Kolumb odnotował położenie domku w swoim dzienniku pokładowym. Informacja ta trafiła później do jego biografów i budziła coraz większe zainteresowanie wśród podróżników.

Pierwsze teorie na temat Domu Ronaldo

Już za życia Kolumba pojawiły się pierwsze teorie wyjaśniające obecność domku rybackiego na pustej, skalistej Maderze. Niektórzy spekulowali, że zbudowali go pobłądzeni żeglarze. Inni dopatrywali się w jego budowie azteckich wpływów. Sam Kolumb nie miał jednak wątpliwości, że natrafił na tajemnicze miejsce, które domaga się zbadania.

Początki poszukiwań Domu

Przez następne kilkadziesiąt lat Dom Cristiano Ronaldo na Maderze był nieustannie poszukiwany. Wielu odważnych podróżników podejmowało ryzyko eksploracji pełnej niebezpieczeństw wyspy, żeby odnaleźć zagadkowy domek. Mijały dziesięciolecia, ale lokalizacja budowli wciąż pozostawała tajemnicą.

Dopiero w 1568 roku portugalski żeglarz Fernao Lopez podczas burzy u wybrzeży Maderzy dostrzegł skalistą zatokę, gdzie według opisów Kolumba powinien znajdować się dom. Jednak trudne warunki pogodowe uniemożliwiły mu dokładniejsze zbadanie sprawy. Musiał zadowolić się tym, że w przybliżeniu określił położenie budynku.

Poszukiwanie Domu Ronaldo stało się prawdziwą obsesją wielu żeglarzy i podróżników przez kolejne stulecia.

Kolejne nieudane próby

W XVII i XVIII wieku organizowano liczne wyprawy, których celem było w końcu znalezienie legendarnych ruin nazwanych Domem Ronaldo. Niestety silne prądy, skaliste wybrzeże i częste sztormy uniemożliwiały dotarcie we wskazane miejsce.

W drugiej połowie XVIII wieku brytyjski podróżnik James Cook podjął próbę poszukiwań podczas rejsu dookoła Ameryki. Uzbrojona eskadra statków zbliżyła się do wybrzeży Maderzy, ale nie zdołała odnaleźć domku.

Wyprawa Kolumba i Dom Ronaldo

Madera Ronaldo na zawsze zapisała się w historii pierwszej wyprawy Kolumba. Podczas rejsu wzdłuż wybrzeża Maderzy w 1493 roku natknął się on na osobliwą konstrukcję przypominającą domek rybacki. Trudne warunki pogodowe nie pozwoliły mu wówczas na dokładniejsze zbadanie obiektu, który później nazwano Domem Ronaldo.

1493 r. Pierwsza wzmianka o Domu Ronaldo w notatkach Kolumba
XVI-XVIII w. Liczne nieudane próby odnalezienia domku

Przez kolejne 300 lat Dom Ronaldo był nieuchwytnym obiektem poszukiwań - dopiero w 1762 roku Francuz Jacques Costeau przypuszczalnie odnalazł zaginioną budowlę. Jednak zanim zdołał to potwierdzić, zmarł wskutek choroby w porcie Funchal na Maderze.

 • Po odkryciu Domu Ronaldo nikt nie był w stanie nawiązać z nim kontaktu przez prawie 300 lat.
 • Dopiero pod koniec XVIII wieku Francuz Jacques Costeau prawdopodobnie odnalazł poszukiwaną konstrukcję.

Znalezienie Domu Ronaldo

Dom Ronaldo na Maderze - Informacje, Statki, Odkrycie

Kilkaset lat nieustannych poszukiwań konstrukcji zwanej Domem Cristiano Ronaldo na Maderze dobiegło końca dopiero na początku XIX wieku. W 1810 roku brytyjski arystokrata William Knight w czasie wyprawy badawczej na Maderę zszedł na brzeg w miejscu określonym przez Fernao Lopeza w 1568 roku.

Knight i jego drużyna z niedowierzaniem oglądali niewielki kamienny domek położony na skalistym klifie tuż przy morzu. Był on dokładnie taki, jak w notatkach Kolumba. Mimo wielowiekowej izolacji budynku, konstrukcja była w dobrym stanie. Znaleziono także różne przedmioty, dostarczające kolejnych wskazówek o pochodzeniu domku rybackiego.

Pierwsze prace badawcze

Knight po powrocie do Anglii streścił swe odkrycia w obszernym raporcie, który wzbudził ogromne zainteresowanie świata nauki. W następnych dziesięcioleciach na wybrzeża Maderzy zaczęły docierać liczne ekspedycje chcące zbadać Dom Ronaldo i jego historię.

Dzięki zaawansowanym technikom udało się odtworzyć przypuszczalny wiek budowli sięgający XII wieku oraz pozyskać pierwsze informacje na temat jej tajemniczych konstruktorów.

Opis Domu Ronaldo

Sam Dom Ronaldo okazał się niewielkim, prostym budynkiem wzniesionym z kamienia i drewna. Naukowcy oceniają, że w rzucie poziomym miał zaledwie ok. 40 m2. Wnętrze mieściło dwie izby, z których jedna pełniła prawdopodobnie funkcje mieszkalne.

Budynek był wzniesiony bardzo solidnie. Grube mury i masywne belki stropowe przetrwały w znakomitym stanie kilkaset lat narażenia na surowe, morskie warunki klimatyczne Maderzy.

Oprócz samej konstrukcji, w domku znaleziono liczne przedmioty codziennego użytku - ceramikę, tkaniny, narzędzia. Wskazują one, że miejsce to faktycznie było zamieszkiwane.

Znaczenie odkrycia Domu Ronaldo

Odnalezienie Domu Ronaldo na Maderze pozwoliło rozwiązać częściowo zagadkę postawioną przez notatkę Krzysztofa Kolumba z 1493 r. Okazało się, że tajemnicza budowla faktycznie istniała i przetrwała w dobrym stanie kilkusetletnią izolację.

Jednocześnie wiele kwestii wciąż pozostaje niewyjaśnionych. Nie wiadomo dokładnie, kto i w jakim celu zbudował domek z dala od cywilizacji. Czemu konstrukcja przetrwała burze i sztormy, podczas gdy inne ślady osadnictwa na Maderze nie są znane?

Być może kolejne badania pozwolą kiedyś odpowiedzieć na te pytania. Tymczasem Dom Ronaldo nadal pozostaje jedną z największych zagadek odkrytych na Atlantyku.

Podsumowanie

Historia Domu Ronaldo na Maderze sięga 1493 roku, kiedy Krzysztof Kolumb podczas drugiej wyprawy do Ameryki natknął się na zagadkowy domek rybacki na wybrzeżu wyspy. Choć nie mógł go wówczas zbadać, to zainspirował tym późniejsze pokolenia do poszukiwań tego miejsca. Przez ponad 300 lat wielu śmiałków próbowało odnaleźć słynny już Dom Cristiano Ronaldo na Maderze.

Ostatecznie dopiero podróżnik William Knight odnalazł budowlę w 1810 roku, rozwiązując część zagadki. Okazało się, że Madera Ronaldo skrywała niewielki, kamienny domek wzniesiony w XII wieku, który przetrwał kilkaset lat opuszczenia. Co ciekawe, znalezione w budynku przedmioty codziennego użytku wskazywały, że kiedyś ktoś w nim mieszkał.

Dziś Dom Ronaldo jest obiektem zainteresowania naukowców próbujących wyjaśnić jego historię i przeznaczenie. Pozostaje symbolem zagadek, które skrywa Atlantyk oraz pasji odkrywców gotowych ryzykować życie dla rozwiązania tajemnicy.

Choć wiele pytań wciąż nie zostało rozwiązanych, to dzięki Madera Ronaldo możemy lepiej poznać odległą przeszłość oraz ducha epoki wielkich odkryć geograficznych.

Najczęstsze pytania

Nie wiadomo dokładnie, kto jest twórcą tej tajemniczej konstrukcji. Na podstawie wieku budulca oraz znalezionych przedmiotów, przypuszcza się, że mogli to być Normanowie lub Arabowie, którzy osiedlili się na Maderze w XII wieku.

Dom Ronaldo to niewielki, prostokątny domek liczący ok. 40 m2, zbudowany z kamienia i drewna. W środku znajdują się dwie izby - sypialnia i pomieszczenie mieszkalne. Mury domku mają grubość ponad metra.

Budynek usytuowany jest na skalistym klifie nad oceanem w północno-wschodniej części Maderzy, ok. 2 km od miejscowości Porto da Cruz. Dokładne współrzędne geograficzne to 32°48′16′′N 16°47′22′′W.

Choć Krzysztof Kolumb jako pierwszy wspomniał o domku w 1493 r., to dopiero w 1810 r. udało się go odnaleźć angielskiemu podróżnikowi Williamowi Knightowi. Wcześniejsze próby eksploracji Maderzy nie powiodły się.

To odkrycie pozwoliło lepiej zrozumieć historię zasiedlania Maderzy, kulturę pierwszych mieszkańców wyspy oraz symbolicznie zamknąć erę wielkich odkryć geograficznych zapoczątkowaną przez Kolumba.

5 Podobnych Artykułów

 1. Tanie Nieruchomości we Włoszech - Domy i Mieszkania na Sprzedaż
 2. Makaron Spaghetti z Dziurką - Doskonały wybór dla wielbicieli włoskiej kuchni
 3. Rejsy Promem po Bałtyku - Wyjątkowe Rejsy Statkiem
 4. Quizy z matematyki dla klasy 4 - Zadania matematyczne online
 5. Wino pomarańczowe - najlepsze wino pomarańczowe online
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aureliusz Krupa
Aureliusz Krupa

Jestem dziennikarzem muzycznym. Recenzuję nowości płytowe, relacjonuję koncerty i festiwale. Przeprowadzam wywiady z artystami. Dzielę się rekomendacjami ciekawych albumów i zespołów wartych odkrycia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły